Sy ett par egna byxor
Sy ett par egna byxor
Här har du vår kompletta byxkurs! Mönsterkonstruktion, passform och sömnad - vi guidar dig igenom alla steg.
Innehåll
I denna kursen kommer du lära dig hur du tar mått på kropp och överför till mönster, hur du gör ändringar på toile och överför till mönster samt sömnadstekniker och detaljer specifikt för byxa.
När kursen är slut kommer du ha ett färdigt byxmönster måttanpassat efter dig och ha sytt ett par egna byxor.
Omfattning
Under 8 fullspäckade träffar guidar vi dig igenom alla steg med mönsterkonstruktion, passform och sömnad.
Våra kurser gör vanligtvis uppehåll för skollov och röda dagar.
Tillgänglighet
Vårt verksamhetshus Gruvgatan är delvis tillgänglighetsanpassat, med hiss och HWC. Här finns dock några mindre trösklar och dörrar utan knapp för öppning.
Huset har stor parkeringsplats precis utanför och du parkerar gratis i 4 timmar mot registrering i vår entré. Med kollektivtrafik så behöver du promenera en bit från närmaste hållplats, men kommunikationerna är goda.
Förkunskaper
Kursen passar nybörjare och hobby-sömmare.
Kursmaterial
Symaskin, mönsterpapper, sytillbehör och annat som kan vara till hjälp finns på plats hos oss.
Ta med
Du behöver ha med en vinkellinjal, blyertspenna och sudd och så småningom även tyg för dina byxor.
Om du vill får du såklart ta med egen symaskin och sytillbehör.
Ledare
Anneli Nedholm är utbildad herrskräddare och modist med gesällbrev. Hon har många års erfarenhet av sömnadsyrken, bland annat som ändringsskräddare och lärare inom skrädderi på yrkeshögskola.
Anneli har även drivit egen barnmärke och har ett populärt konto på instagram under namnet @tailoring_and_stuff.
#programförtvästvt25
Kontakt
Anton Adler
Folkbildningsutvecklare
Alingsås
anton.adler@studieframjandet.se
076-610 40 10
Dela sida:
Dela: