Nosework prova på tillfälle 4 mars hos Märsta-Sigtuna Brukshundklubb
Nosework prova på tillfälle 4 mars hos Märsta-Sigtuna Brukshundklubb
Hundens främsta sinne är lukten därför är Nosework ett av det allra bästa sättet att aktivera din hund kroppsligt och mentalt. Nosework är något av det roligaste, nyttigaste och häftigaste som man kan göra tillsammans med sin hund.
Innehåll
Vi börjar med att lära in doften Eukalyptus inomhus i behållare för att minimera störningsdofter från omgivningen. Doften droppas på en s.k. bärare ex topshuvud eller möbeltass som sedan läggs i en behållare för att undvika kontaminering. Vi tränar även in första steget mot en frysmarkering.
När hunden sedan har lärt sig att hitta doften inomhus så söker man vidare utomhus på olika höjder, underlag och på fordon. Fyra olika moment ingår vid tävling, inomhussök, behållarsök, utomhussök och fordonssök.
Efter prova på tillfället får du med dig ett Nosework ”träningskit” för fortsatt träning hemma eller på kurs i Nosework.
Instruktör
Marianne Nordahl, Merahund. Certifierad Nosework instruktör och doftprovsdomare
När och var?
Tisdag 4 mars kl. 18:00-21:00 inkl. fika och tid för rastning av hundar
Plats: Märsta Sigtuna Brukshundsklubb
Antal deltagare
Max 10 st, medlemmar i Märsta-Sigtuna Brukshundklubb har förtur vid anmälan t.o.m. den 20/2. Efter det datumet är det vanlig turordning som gäller.
Vägbeskrivning till Märsta-Sigtuna Brukshundklubb:
Sökord
nose work
#msbk #kurservt25 # märstasigtunabrukshundsklubb #nosework
Dela sida:
Dela: