Grundkurs i täljning med Anja Sundberg
Grundkurs i täljning med Anja Sundberg
Grundkurs i täljning med slöjdaren Anja Sundberg där du får lära dig tälja i färskt trä med yxa och kniv.
Under dagen går vi igenom olika knivgrepp, klyvning och kapning med mera. Vi börjar med enkla övningar för att sen ge oss i kast med att hugga och tälja skedar, ett till synes enkelt slöjdat föremål men som innebär utmanande täljning. Vi pratar också materialkännedom och får kunskap om de olika träslagens egenskaper.
Verktyg - yxa, såg, täljhäst, bandkniv och huggkubbe - och material finns på plats. Kostnad för material på cirka 50 kronor tillkommer och betalas direkt till kursledaren via swish.
Vi håller till i träverkstaden vid Katrineholm - Stora Malms hembygdsgård i den vackra miljön intill Stora Djulö herrgård utanför Katrineholm. Om vädret är kyligt måste du klä dig varmt, för verkstaden är inte uppvärmd.
Kursens mål: Efter kursen ska du fått grundläggande kunskaper om täljning, verktyg och material som gör att du kan fortsätta med egna projekt hemma.
Kursledare: Anja Sundberg är slöjdare som under många år arbetat med traditionella metoder och håller kurser både i Sverige och utomlands.
Kursdatum: söndag 25 maj
Anmälan: senast 18 maj
#vårenskurser2025
Kontakt
Lena Wistrand
Folkbildningsutvecklare – Djur, natur & miljö
Katrineholm
lena.wistrand@studieframjandet.se
016-15 93 23
Dela sida:
Dela: