Vandring Limhamn - Västra hamnen Malmö, med Bengt Lerkén. 7 km
Vandring Limhamn - Västra hamnen Malmö, med Bengt Lerkén. 7 km
Är du nyfiken på den marina miljön och historien mellan Limhamn och Västra hamnen i Malmö? Då är denna vandring för dig!
Innehåll
Följ med på en guidad vandring längs Malmös kust på gångstigar, där historia möter modern arkitektur och natursköna vyer! Denna cirka 7 km långa tur längs med havet tar oss från Limhamns charmiga stadsdel, med sina anor från 1500-talet, till Västra Hamnen – en av Malmös mest innovativa och hållbara stadsdelar.
Vi startar i Limhamn, som en gång var ett livligt fiskeläge och senare ett viktigt centrum för cement- och kalkindustrin. Under vandringen berättar vår guide om områdets historia, från kalkbrottets storhetstid till Limhamns utveckling till en attraktiv stadsdel vid havet.
Vi följer gångstigar längs kusten, där vi njuter av den friska havsluften och den vackra utsikten över Öresund.
Vandringen avslutas i Västra Hamnen, känt för sina spektakulära byggnader som Turning Torso och sina hållbara stadsplaneringslösningar. Här kan du utforska området vidare på egen hand, ta en fika vid vattnet eller bara njuta av den livliga atmosfären.
Vandringsguide
Bengt Lerkén, STF Sydvästra lokalförening
Ta sig dit
Samling vid busshållplats Malmö Dragörkajen, busslinje 7 och 9 stannar här.
Koordinater 55.58833567435429, 12.924704023223553
Vi avslutar vi busshållplats Malmö Fullriggaren, busslinje 5, 8, 84 stannar här.
Anmälan
Anmäl dig senast den 6 juni till Bengt Lerkén, lerken@telia.com
Gratis för medlemmar i STF. 50 kr för ickemedlemmar, som betalas på plats. För mer info om STF Sydvästra Skåne och medlemskap se STF Sydvästra Skåne Lokalavdelning - Svenska Turistföreningen
Dela sida:
Dela: