Workshophelg i DaVinci Resolve
Workshophelg i DaVinci Resolve
Ta chansen att lära dig och fördjupa dig DaVinci Resolve under expertledning från Måns Ahlin Helgen den 15:e & 16:e mars är du välkommen på två fullmatade dagar.
Välkommen med din anmälan till denna unika chans!
Vi ses på Hotell Ekoxen i Linköping. Kursen är kostnadsfri och du bjuds på fika och lunch.
Innehåll
- Filhantering - import, mediapage, format.
- Metadatathantering - utläsa och addera metadata.
- DIT:a i DaVinci Resolve - backup, consolidering, verifiering, proxyfiler
- Grundläggande klippning - drag and drop editing
- Fördjupad klippning - timecode, storyboard editing och multicamera editing
- Grundläggande ljudbearbetning - i edit workspace
- Grundläggande ljudmastring - i fairlight
- Colorgrading - i color workspace
- Export - master och leveranskopia
Workshopen berör också hur klipparen kan använda script-notes och lined script för att förbättra sitt workflow inom narrativ film.
Du har med egen dator med version 18 eller senare i DaVinci Resolve. Alla moment går att genomföra i gratisversionen. Du kan ha med ett eget projekt att arbeta med. Vi tillhandahåller klippmaterial om du inte har.
Om ledare Måns Ahlin
Måns Ahlin är certifierad instruktör i DaVinci Resolve, Avid Media Composer och Premiere Pro och har 25 års erfarenhet av filmproduktion och klippning. Han är verksam i produktionbolaget Runda Bordet Film i Norrköping och som lärare i klippning på Gamleby Yrkeshögskola och Sunbybergs folkhögskolas Postproduktionsutbildning.
Anmälan
KLICKA HÄR för att komma till sidan för anmälan.
Dela sida:
Dela: