Specialsök Fortsättning
Specialsök Fortsättning
Fullbokad. Anmäl dej gärna som reserv! Kursen vänder sig till dig som har gått en nybörjarkurs i specialsök och vill utvecklas vidare inom specialsök.
Vi jobbar vidare med söket och markeringarna och vi kommer att gå igenom vad som krävs för att kunna starta i en tävling. Målet efter avslutad kurs är att ekipaget själva kan jobbar vidare mot att kunna ha kunna gå ut och tävla i första klassen i specialsök. Kursen innehåller både teori och praktik och du kommer att behöva träna hemma mellan kurstillfällena.
Förkunskapskrav: Att ha gått grundkurs i specialsök, eller ha motsvarande kunskaper.
Startdatum: Söndag den 9 mars
Tid: 18.00-19.30
Pris: 850kr
Antal tillfällen: 5
Kursdatum: 9/3, 6/4, 4/5, 18/5, 1/6
SBK Instruktör: Gunilla Olsson
Max antal deltagare: 6
Minst antal deltagare: 4
SBK Instruktör Specialsök: Gunilla Olsson
Frågor om kursen besvaras av Gunilla Olsson, gro.olsson@telia.com
Ledare & tider med reservation för sjukdom och oförutsedda händelser
Plats: Kursen hålls på Nybro Brukshundklubb
Vaccination
För att gå kurs måste din hund vara vaccinerad mot valpsjuka enligt SKKs regler och du måste vara medlem i Nybro BK. Mer info om hur du blir medlem, hittar du på Nybro Bks: hemsida http://nybrobk.se/bli-medlem. Detta styrker du vid första kurstillfället genom att visa upp vaccinationsintyg och medlemskort eller kvitto på inbetald medlemsavgift.
Att ta med till kursen!
Halsband och koppel, ej flexikoppel. Din hunds favoritleksaker och mjukt favoritgodis. Till föraren gäller det kläder efter väder samt bekväma skor.
OBS! När du anmält dej kommer du med en gång att få ett mejl som bekräftar din anmälan. När du fått en kursplats kommer du också senare att få ett välkomstmejl.
E-Faktura från Studiefrämjandet på kursavgiften kommer strax innan kursstart till den mejladress du har angivit.
Avanmälan: Anmälan är bindande. Ni har rätt att ångra er och avboka er anmälan genom att meddela oss senast 14 dagar efter det att vi bekräftat er anmälan. Om ni avanmäler när tiden för ångerrätten löpt ut, har vi rätt att ta ut en administrationsavgift.
Om ni avanmäler er efter kursstart är ni skyldig att betala full kursavgift. Om avbokning sker senare än 10 dagar innan kursstart tas det ut en administration avgift på 10 % på deltagaravgiften.
Avanmälan eller frågor om anmälan görs på kalmarlan@studieframjandet.se
Varmt välkomna!
Nybro Bk!
Kontakt
Carina Andersson
Folkbildningsutvecklare - Djur, Natur och Miljö
Växjö
carina.andersson@studieframjandet.se
070-608 11 70
Dela sida:
Dela: